2016 EUROPEAN DTL CHAMPIONSHIPS RESULTS

 MEDALS CASH
HIGH GUN   
CHAMPIONJIM DOHERTY (IRL) 600 ROBERT PRINCE (NZ) 600
RUNNER UPNICK ADAMS (ENG) 599 JIM DOHERTY(600)
THIRDSHANE SMITH (ENG) 599 NICK ADAMS(599)
    
AA   
1STDARREN BELL(N.I) 598 SHANE SMITH(ENG)/FRASER ROBERTS(AUS) 599
2NDIAN MULLARKEY (ENG) 597 DARREN BELL (NI) 598
3RDJOE WALSH (IRL) 596 IAN MULLARKEY (ENG) 597
    
A   
1STALAN FINLAY (NI) 594 ALAN FINLAY (NI) 594
2NDMICK MCGILLEN (IRL) 593 MICK MCGILLEN (IRL) 593
3RDCAROLINE STANBROOK (ENG) 593 CAROLINE STANBROOK (ENG) 593
    
B   
1STPAUL MCGILLEN (IRL) 593 PAUL MCGILLEN (IRL) 593
2NDCARRIE SMITH (SCOT) 590 CARRIES SMITH (SCOT) 590
3RDSTEPHEN MILLER (NI) 584 /G JONES (WAL) 584 WILLIE STEYN (S.A) 585
 

 

   
C   
1STKATIE FORDE (IRL) 582 KATIE FORDE (IRL) 582
2NDCLIVE BOWEN (WAL) 567 CLIVE BOWEN (WAL) 567
3RDENDA WALSHE (IRL) 557 ENDA WALSHE (IRL) 557
    
LADIES   
1STCAROLINE STANBROOK (ENG) 593  
 TRACEY BARTON (592)  
2NDEMMA HOLDEN (ENG) 590  
3RDCARRIE SMITH (SCOT) 590  
    
JUNIORS   
1STIAN O’SULLIVAN (596)  
 KENT NICHOLL (NZ) 595  
2NDPETER DENIS (FR) 594  
3RDMAXIME AMOURET (FR) 592  
    
VETERANS   
1STJOHN ADAMS (ENG) 596  
 GARY HAYDEN(AUS)589  
 GARY DISCOMBE(NZ) 587  
2NDROBERT DICK (NI) 587  
3RDMAURICE BEEDAN (IRL) 586  
    
SUPERVETERANS   
1STDAVID HINCHLIFFE (ENG) 595  
2NDANTHONY GRAHAM DORE (ENG) 593  
 LAURRIE COPPINS (NZ) 589  
3RDPAUL HODGES MBE (ENG ) 587  
    
    
TEAM RESULTS   
SENIORS   
1STIRELAND 1 2968/3000Cahal Mcdonald 
  David Malone 
  Joe Walsh 
  John Clooney 
  Jim Doherty 
   
2NDENGLAND 2961/3000Ian Mullarkey 
  Andrew Brown 
  Shane Smith 
  Peter Relph 
  Tom Robinson 
 

 

 

 

  
3RDNORTHERN IRELAND 2959/3000Ronald Sloan

Willie Armstrong

Geoff Dale

Darren Bell

 
  Nick McKeown 
   
LADIES  
1STSCOTLAND 1753/1800Gail Barclay

Catherine Fraser

Carrie Smith

 

 
2NDENGLAND 1753/1800Emma Holden

Katherine Bright

Leanne Powell

 

 
3RDIRELAND 1721/1800Bernadette Quinn

Kimberley Irwin

Anne Marie Shiels

 
   
JUNIORS  
1STENGLAND 1760/1800Owen Vining

George Lewis

Joe Boothe

 

 
2NDNORTHERN IRELAND 1749/1800Stephen Miller

Joshua Shortt

Timothy McCauley

 

 
3RDIRELAND 1746/1800Brian Shanahan

Daniel O’ Hara

Shane Darcy

 
   
VETERANS  
1STENGLAND 1763/1800Gerald Sweet

Maurice Beedan

John Adams

 

 
2NDIRELAND 1752/1800Matthew Sheedy

John Purcell

Gerry Ellis

 

 
3RDFRANCE 1720/1800Michel Duquesnoy

Serge Dupont

Cristian Chagnaud

 
   
SUPERVETERANS  
1STENGLAND 1770/1800David Hinchliffe

Anthony Graham Dore

Robert Haines

 

 
2NDIREALAND 1739/1800John Bach

Willie O’Sullivan

Richard Stapleton

 

 
3RDNORTHERN IRELAND 1730/1800SJ Dallas

Artie Griffith

Harrie Knox

 
   

 

Congratulations to all the winners.